Átalakulóban vannak a borfogyasztási szokások, olyannyira, hogy szinte követni is nehéz a változásokat. Elsősorban a készítőknek okozhat gondot az újabb trendek megjelenése. Tavaly még arról szóltak az elemzések, hogy mi lehet az oka annak, hogy kevesebb vörösbort fogyasztunk, miért népszerűbbek a gyümölcsösebb fehér, vagy rozéborok, idén nyáron pedig egyik hirtelen nem csak beszédtéma lett az alkoholmentesített, vagy a csökkentett alkohol tartalmú borok iránti igény, hanem ezeknek a készítésére képzés is indult.

bor

Vannak, akik egészségügyi vagy vallási okokból nem isznak alkoholos italokat – fotó: pixabay.com

Ezeknek a boroknak, vagy inkább arra hasonlító termékeknek nem kell sokat bajlódniuk az eredetvédelemmel, hiszen másfajta eljárásról van szó, de végül is borból készülő termékről van szó és a piacnak egyre nagyobb részét képezik. A piaci részesedésük körülbelül az öt százalékot kezdi elérni, ezáltal a jelenlétük nem megkerülhető.

A fogyasztók motivációja is eltérő lehet: ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy nem akarnak alkoholt inni, hanem egészségügyi, vagy vallási okai is lehetnek a választásuknak. De az egészségtudatos életmód elterjedése is ez irányba mozdítja a fogyasztókat, ezért a borászoknak szükséges erről ismereteket szerezni és átadni a hallgatóknak – írja a novenyvedoszer.hu.


Emiatt is indít az alkoholmentesített borkészítésről képzést az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem. Hegyi Ádám birtokigazgató a részletekről elmondta, hogy az alkoholmentesítés leegyszerűsítve egy nagyon drasztikus beavatkozást jelent, amihez megfelelő technológiával rendelkező élelmiszeripari üzem kell, ezért kis családi méretben nem nagyon lehet megvalósítani.

"Az egyetem alkoholmentesített borokkal foglalkozik, ami azt jelenti, hogy a bor hagyományos borként kezdi az életét és utána történik az alkohol kivonása. Az alkoholmentes italok lehetnek a különböző alkotórészekből összerakott termékek és ez soha nem volt hagyományos bor. A szőlőtermesztésben is figyelembe lehet venni olyan szempontokat, ami arra utalhat, hogy alkoholmentesített bort szeretnénk a szőlőből készíteni és annak megfelelően műveljük.

Ezért a kisebb alkohol tartalmú bor készítése lehet a megoldás, hogy ne kelljen annyi alkoholt kivonni belőle. Egy bizonyos fokig a hagyományos borkészítéshez nagyon hasonló a módszertan, s ezután történik az alkohol kivonás és készül el ez a termék. Az uniós törvények alapján nem minősül bornak, csak borászati termékalapú italnak" – fogalmazott a szakember.

Egy olyan könnyen elsajátítható tananyagot hoztak létre az egyetemen, ami interneten is elérhető, a célközönséget pedig azok a középiskolás diákok jelentik, akik pár év múlva kikerülnek a munkaerőpiacra és ha ebben a tárgykörben alapszintű ismerettel rendelkeznek, akkor lesz képük arról, hogy a piacon ez mit képvisel, kik a célközönség és érdemes-e egy ilyen üzleti lehetőséget elkezdeni.

Egyetemként a szőlész-borász képzésbe is integrálják majd ezt a tananyagot, aminek a része az alkoholmentes borkészítés minden területe, a szőlőtermesztéstől a borkészítésen át a piaci, a gasztronómiában betöltött szerepéig, illetve a jelenlegi üzleti, marketing trendeket is megvizsgálják.

Előfordulhat, hogy hamarosan a borászatoknak ismét nyitniuk kell, ha szeretnének a piacon  megmaradni – ez a nyitás pedig az alkoholmentesített borok készítését jelenti.