Sokan nem is gondolnák, hogy nemcsak a burgonyának lehetnek pozitív hatásai és tulajdonságai, hanem a burgonyalé is nagyon sok előnyt kínál. Lássuk, mik ezek!
A nyers burgonyából préselt lének számtalan kedvező hatása ismert – fotó: pixabay.com
A burgonyalében rengeteg olyan tápanyag megtalálható, ami hasznos a szervezet számára. Többek között ilyen a C-vitamin, a B-vitaminok, a kálium, a vas, a foszfor, a réz, a kén, de ezen kívül még számos szerves vegyületet és fitonutrienseket is tartalmaz.
A burgonyalé pozitív hatásait mindenkinek érdemes kihasználnia:
- lassítja az öregedési folyamatokat
- gyógyítja a fekélyeket
- segíti az emésztést
- javítja a keringést és szabályozza a hormontermelést
- igazoltan antioxidánsokban gazdag
- pozitívan hat a bőr állapotára, hidratálja azt, így csökkenti a bőr túlzott ráncosodásnak veszélyét, védelmet nyújt a gyulladásokkal és a bőrfertőzésekkel szemben.
A burgonyalé hasonló módon hathat ránk, mint egy csésze kávé, mert remek energiafokozó hatásai is ismeretek. Gazdag forrása a tiaminnak, ami javítani tudja a szervezet azon képességét, amivel a szénhidrátokat energiává alakítja, ezzel pedig jelentősen megnövelheti a szervezet energiaszintjét.
A burgonyából (és más keményítőtartalmú zöldségből) préselt lé sok keményítőt is tartalmaz, ami nagyon hatékony lehet, amennyiben bélgyulladástól szenvedünk. Pozitívan hat az emésztésre is, ezzel csökkentve a székrekedés, a puffadás, a hasi görcsök és más emésztési zavarok zavaró tüneteit.
A burgonyalé enyhén lúgos pH-értékkel rendelkezik, így egyensúlyba hozhatja a gyomor savasságát, így nagyon hatékony a gyomorfekély természetes kezelésében. A burgonyalé ugyanis védőréteget képez a gyomor nyálkahártyáján, éppen ezért tudja nagyon hatásosan megszüntetni, de legalábbis csökkenteni a gyomorfekély tüneteit
–írja a gyogyszernelkul.hu
Gazdag forrása a káliumnak, ha reggelente nem kávéval, hanem egy pohár burgonyalével indítjuk a napot, akkor még a szív- és érrendszerünk egészségének is jót teszünk. Csillapítja az erek és az artériák feszültségét, és ezzel csökken a magas vérnyomás, minimalizálódik a szívroham, az érelmeszesedés és a stroke kockázata.
A burgonyalé gazdag C-vitaminban, ami erős antioxidáns hatással rendelkezik, fokozza az immunitást, véd a betegségek ellen, és csökkenti a szervezetben az oxidatív stressz mértékét.
Helyileg történő alkalmazásával csökkenthető a pikkelysömör és az ekcéma fellángolása, és jelentősen enyhülnek a tünetek is. A frissen préselt burgonyalevet kell az előzőleg megtisztított bőrfelületre felvinni, 30 percig rajta hagyni, majd lemosni.
A burgonyalé fogyasztása csökkentheti a magas húgysavszintet, ezzel mérsékelve a köszvény kialakulásának esélyét, és segítve a vesék egészségének megőrzését. Gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik, így minimalizálhatja az ízületi gyulladás tüneteinek kialakulását.