Köszméte, piszke, büszke, egres – valamennyi elnevezés ugyanazt az éretlenül és féléretten egyaránt fanyar gyümölcsöt jelenti, amit van, aki szeret, és van aki messze elkerül. Akik szeretik ás megtehetik termesztik is,  annak ellenére, hogy a szedése felér egy hadjárattal, ahol bizony, ha nem elég elővigyázatos az ember, akkor vérre menő lesz a munka, köszönhetően tüskéknek.

egres

Az éretlen gyümölcsből kiváló befőtt készíthető; féléretten a magas pektin tartalom miatt lekvárokat lehet sűríteni vele – fotó: pixabay.com

Az egres (Ribes uva crispa) a ribiszke fajták családjába tartozik, valamikor Eurázsia magasabb hegyvidékein termett. Már a középkorban is termesztették, de akkor főként gyógynövényként alkalmazták. Angliában nagyon népszerű volt, ott 1740-ben mintegy száz, 1810-ben már négyszáznál is több nemesített fajtáját tartották számon.

Magyarországon is számos fajtája ismert: közkedvelt a Pallagi óriás, a Zöld óriás, a Szentendrei fehér, vagy a Gyöngyösi piros. Ezek csak a kinézetükben térnek el egymástól. Lehet találni pirosat, teljesen csupasz vagy szőrös változatot is.


Mi van az egresben?

Az egrest alacsony kalóriatartalma miatt, azok is nap bármely szakaszában fogyaszthatják, akik éppen diétáznak. Száz grammja mindössze 44 kalóriát tartalmaz. Magas rosttartalma segít szabályozni az emésztést, magas C-vitamin-tartalmának köszönhetően pedig segíti a zsírégetést.

Nagy mennyiségben tartalmaz fontos vitaminokat és ásványi anyagokat: a gyümölcsben sok az A-, B1- és C-vitamin (30 mg/100 gramm), 0,8 százalék körüli a pektin, 0,5 százaléknyi ásványi anyag a kálium (183 mg/100 gramm), a kalcium (36 mg/100 gramm), foszfor és niacin tartalma is kiemelkedő, de van benne citromsav, gyümölcs- és szőlőcukor is.

egres

Magyarországon is számos fajtája ismert: közkedvelt a Pallagi óriás, a Zöld óriás, a Szentendrei fehér, vagy a Gyöngyösi piros – fotó: pixabay.com

Miért érdemes egrest fogyasztani?

Mert nagyon kedvező élettani hatásai vannak, amelyeket érdemes kihasználni:

  • kedvező hatást gyakorol a belső elválasztású mirigyekre,
  • az egresből készült szörp és tea nyugtató, hűsítő hatású a lázzal, gyulladással együtt járó betegségek esetén
  • támogatja a szív-, és a máj működését
  • bioaktív anyagai, antioxidánsai hozzájárulhatnak a rák elleni védelemhez
  • hatékony az ízületi és a veseproblémák kezelésében
  • székrekedés esetén segít enyhíteni a panaszokat, hiszen a pektin tartalma azonos az almáéval
  • kedvezően befolyásolja a koleszterinszintet

Az egres felhasználása

Az egres felhasználása attól függ, hogy éppen milyen az érettségi állapota. Az éretlen gyümölcsből kiváló befőtt készíthető; féléretten a magas pektin tartalom miatt lekvárokat lehet sűríteni vele, ilyenkor a legalkalmasabb levesekhez és mártásokhoz, szószokhoz, kompótokhoz.

Nyersen elsősorban a teljesen érett változata fogyasztható (bár, azoknak akik kedvelik a húzós fanyarságát az éretlen egres sem okoz problémát), de nagyon finom süteményekhez, lekvárokhoz, gyümölcssajthoz is.

Előnye, hogy jól fagyasztható – azaz a fagyasztás ellenére is megőrzi az ízét és a zamatát – így érdemes elraktározni belőle télre is valamennyit. Az élelmiszeriparban a magas pektintartalma miatt hasznosítják: gyümölcsdzsemekhez adják szilárdítóanyagként.