A Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karán 2025. március 1-jén elkezdÅ‘dött a 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00069 azonosÃtószámú fókuszterületi innovációs projekt megvalósÃtása, melynek cÃme: „Húsipari melléktermékek biotechnológiai úton történÅ‘ átalakÃtására alapozott, prebiotikus, illetve szinbiotikus jellegű egészségvédÅ‘ termékcsalád kutatás-fejlesztése, új technológiák és egyedi hatóanyag-kombinációk alkalmazásával".
Célja egészségvédÅ‘ hatású, úgynevezett funkcionális hústermékcsalád kifejlesztése húsipari melléktermékek biotechnológiai úton történÅ‘ átalakÃtására, újonnan kidolgozott technológiákra, illetve egyedi hatóanyag-kombinációkra alapozva.
Az egészségvédÅ‘ hatást prebiotikumok és szinbiotikumok, illetve antioxidánsok egyedi kombinációinak a kialakÃtásával kÃvánják elérni. A projektben fontos szerepet kap a fenntarthatóság biztosÃtása új, környezetbarát eljárások kidolgozása által.
A projekt konzorciumvezetÅ‘je a Húsüzem Kft., mÃg a konzorcium tagja a Széchenyi István Egyetem. Az egyetem részérÅ‘l az Agrár- és Élelmiszeripari Kutatóközpont és az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar Élelmiszertudományi Tanszéke vesz részt a munkában. A megvalósÃtás 2027. február 28-ig tart. Az összköltségvetés 523.016.062 forint, amibÅ‘l a Széchenyi István Egyetem 156.506.326 forint támogatást nyert el.
A szakmai vezetői feladatokat dr. Kiss Attila Péter kutatóprofesszor, innovációs dékánhelyettes látja el.
A hazai húsfogyasztás szintje 68 kilogramm/fő/év – fotó: pixabay.com
A projekt szakmai háttere
Az új, funkcionális hústermékek kifejlesztése és bevezetése kulcsfontosságú válasz a táplálkozással összefüggÅ‘ betegségek és a civilizációs ártalmak gyakoribbá válására, valamint a fogyasztók egészségtudatosságának növekedése miatt bÅ‘vülÅ‘ keresletre. A Húsüzem Kft. és a Széchenyi István Egyetem konzorciumának tervezett fejlesztései a jelenlegi fogyasztói trendekkel, illetve a modern táplálkozástudományi kutatásokkal összhangban egyedi funkcionális hústermékek fenntartható előállÃtására irányulnak.
A prémium húsipari termékek esetében hiányoznak az egészségvédő jelleget alátámasztó tudományos evidenciák. A projekt e téren hiánypótló, hiszen nemzetközileg is új in vitro emésztési modellrendszer és preklinikai vizsgálatok alkalmazása fogja alátámasztani az új termékváltozatok valós fiziológiai előnyeit.
„A projekt több szempontból is unikálisnak tekinthetÅ‘ – hangsúlyozta dr. Kiss Attila Péter szakmai vezetÅ‘. – A piacképes, egészségvédÅ‘ hatású, funkcionális hústermékek kifejlesztése mellett az innovatÃv termékek biológiai hatásainak fokozására új bioaktÃv komponensek és egyedi prebiotikumok is kifejlesztésre kerülnek, amelyek előállÃtása egyedi biotechnológiai kÃsérletek révén valósul meg.
Az új összetevÅ‘k és antioxidánsok olyan speciális kombinációit hozzuk létre, amelyeket eddig nem alkalmaztak komplex, szinergista keverékekben. A projekt nagy hangsúlyt fektet a keletkezÅ‘ melléktermékek innovatÃv, technológiai alapú újrahasznosÃtására is. Ezen kÃvül kiemelt figyelmet fordÃtunk az élettani szempontból releváns összetevÅ‘k biohasznosulásának fokozására, valamint a bio-hozzáférhetÅ‘ség javÃtására, amit célzott enzimatikus »elÅ‘emésztések« révén érünk el."
A kutatók az új termékek tényleges élettani elÅ‘nyeit újszerű modellkÃsérletekkel kÃvánják igazolni. Ezen termékek fokozott eltarthatóságát pedig egyedi, in situ képzett bakteriocinek alkalmazásával érik el. A tudományos vizsgálatok során szelektált, egyedi probiotikumok és egyéb érzékeny hatóanyagok aktivitásának megÅ‘rzését, illetve a kifejlesztett termékekbe történÅ‘ bejuttatását új mikrokapszulázási eljárások alkalmazásával biztosÃtják.
Ilyen, fokozottan egészségvédő hatású hústermékkel nem találkozunk a kereskedelemben, jóllehet a hazai húsfogyasztás szintjéből (68 kilogramm/fő/év), illetve a jelentős világpiaci expanzióból (az utóbbi 10 évben 19 százalék) ez logikusan adódna.
Az újonnan kidolgozott, környezetbarát feldolgozási technológiák alkalmazása is nagyban hozzájárul a fogyasztói bizalom erÅ‘sÃtéséhez, a fenntarthatóság biztosÃtásához és a versenyképesség fokozásához.
Indexkép: Széchenyi István Egyetem